ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

συνεργασία Πολυτεχνείων (ΕΜΠ και Χανίων) με εταιρία για εξοπλιστικά προγράμματα;

30-01-08 ΠΑΤΡΙΣ   Παραγωγή οπλικών συστημάτων σε στενή συνεργασία με πανεπιστημιακούς
Δ. ΠΑΤΕΛΗΣ
27-01-08 ΤΟ ΒΗΜΑ Ενας γιατρός που κατασκευάζει ιπτάμενα όπλα στα Χανιά
Σχετικά με το ερώτημα που είχε διατυπωθεί σε ενημερωτικό σημείωμα της ΠΟΣΔΕΠ λάβαμε τη διαβεβαίωση του Αντιπρύτανη Οικονομικού Προγραμματισμού & Ανάπτυξης ΕΜΠ καθ. Ι. Πολύζου ότι "δεν έχει εγκριθεί από την Επιτροπή Διαχείρισης Ειδικού Λογαριασμού - Ε.Δ.ΕΙ.Λ." τέτοιο ερευνητικό πρόγραμμα (δείτε συνημμένο).

Επομένως, εναπόκειται στην πανεπιστημιακή κοινότητα να ελέγξει την αλήθεια του δημοσιεύματος (του ΒΗΜΑΤΟΣ).

Σε περίπτωση που είναι αληθές, θα πρέπει να αντιμετωπιστούν τα ζητήματα ηθικής τάξης και επιστημονικής δεοντολογίας και να απαντηθεί το ερώτημα: Ποιοι αποφασίζουν "στα κρυφά" την προώθηση παρόμοιων προγραμμάτων και με ποιους όρους;  Διεκδικούμε πλήρη διαφάνεια και έλεγχο όλων των ερευνητικών προγραμμάτων και των οικονομικών τους.
Η επιστήμη, η τεχνολογία και το Πανεπιστήμιο δεν είναι υπεράνω κριτικής και κοινωνικού ελέγχου.

Η "μετά Μπολόνια" εποχή

Δείτε τις μελέτες για τις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στη Μεγ. Βρετανία καθώς και τις επιπτώσεις από την προτεινόμενη (αλά Μπολόνια) ομογενοποίηση των κύκλων σπουδών.
  A degree of concern? - UK first degrees in science, technology and mathematics

A higher degree of concern

από τα δημοσιεύματα

01-02-08 ΕΘΝΟΣ Μ. ΝΙΒΟΛΙΑΝΙΤΗΣ
29-01-08 ΕΘΝΟΣ
Πτυχία μάνατζμεντ από τα... ΜακΝτόναλντς!

28-01-08 ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ  O Mr Microsoft στην Αθήνα
24-01-08 ΑΥΓΗ  Πώς θα ήθελα το δημόσι, δωρεάν και δημοκρατικό πανεπιστήμιο